Dantų protezavimas

Dantų protezavimas (dantų protezai)


Tai – odontologinė procedūra, leidžianti kokybiškai atkurti kramtymo funkciją ir estetiką, pasitelkus aukštos kokybės dantų restauracijas.

Susisiekti
Dantų protezavimas (dantų protezai)

Kada rekomenduojamas dantų protezavimas?


Dantų atkūrimas protezavimo būdu neabejotinai pagerina dantų išvaizdą, suteikia dantims norimą formą bei spalvą. Restauracijos padeda atkurti prarastas dantų funkcijas (gerina kramtymą bei fonetiką),dantų protezavimas ant implantų padeda apsaugoti žandikaulio kaulą nuo tirpimo, mat dėl kaulo nykimo keičiasi veido bruožai, žmogus vizualiai pasensta anksčiau laiko.

Dantų protezavimo svarba:


• Atstato prarastus dantis;
• Atkuria nudilusius, nuskilusius, pažeistus dantis;
• Apsaugo silpnus, daug audinių netekusius arba negyvus dantis (po kanalų gydymo);
• Apsaugo dantis nuo tolesnio dėvėjimosi, ligų ir pažeidimų;
• Pagerina šypsenos estetiką;
• Atkurti dantys pagerina paciento psichologinę būseną;
• Padeda susigrąžinti pasitikėjimą savimi.

Dantų protezai: kokius rinktis?


Dantų protezai gali būti estetiniai arba funkciniai, tačiau dažniausiai šios restauracijos skirstomos į išimamus ir fiksuojamus / neišimamus protezus.

Neišimami / fiksuojami protezai Išimami protezai
• Dantų laminatės • Plokštelė ant implantų
• Įklotai, užklotai • Pilni protezai (netekus daugumos ar visų dantų)
• Dantų vainikėliai • Daliniai protezai (kai prarasti ne visi dantys)
• Dantų tiltai
• All on 4
• All on 6

Taigi, ką pasirinkti?


Neišimami / fiksuojami protezai yra šiuolaikiška ir ilgaamžė restauracija: tinkamai prižiūrimi, fiksuojami protezai tarnauja 15-20 metų ir ilgiau. Šie protezai puikiai priglunda ir atrodo ypač natūraliai, užtikrina komfortą burnoje ir geba atkurti net 80-100 proc. kramtymo funkcijos! Dantų netekimo atveju (protezuojant ant implantų), pasitelkus fiksuojamus protezus, efektyviai sustabdomas žandikaulio kaulo tirpimas.


Išimami protezai silpnai fiksuojasi burnoje, ypač apatiniame žandikaulyje, nes juda liežuvis, liežuvio dugnas, lūpos. Šie protezai atkuria tik 10 proc. kramtymo funkcijos ir nesustabdo žandikaulio kaulo tirpimo, greitai dėvisi ir turi būti gana dažnai keičiami naujais protezais. Žmonės dažnai jaučia didelį diskomfortą ir sunkiai, arba visai nepripranta prie išimamų protezų, tad nukenčia gyvenimo kokybė. Išimtimi galima laikyti tik vieną alternatyvą: išimamą protezų plokštelę, fiksuojamą ant implantų.

Fiksuotų protezų rūšys


Renkantis protezus, svarbu įvertinti medžiagą, iš kurios protezas pagamintas. Nuo to priklauso protezų tvirtumas, estetika ir net tarnavimo laikas. Šiandien protezavimui naudojamos šios medžiagos:


• Metalo keramika – tai tradicinis, ekonomiškas variantas. Išliejus metalo karūnėlę, ši dengiama porceliano keramikos sluoksniu, siekiant atkurti danties spalvą. Tai patvarus ir ilgalaikis sprendimas, tačiau tokie protezai yra mažiausiai estetiški. Metalas nėra laidus šviesai, todėl toks dantis atrodo nenatūraliai. Bėgant laikui, išryškėja tamsi metalo juostelė ties dantenų linija. Dėl šių priežasčių metalo keramika tinkamiausia krūminių dantų atkūrimui.


• Bemetalė keramika (stiklo, e.max) 
– puikus tarpinis variantas, norintiems kokybiškų ir estetiškų restauracijų. Iš stiklo keramikos pagamintos restauracijos yra pralaidžios šviesai ir atrodo labai natūraliai. Dėl savo estetinių savybių jie naudojami gaminant įklotus, užklotus, laminates.


• Cirkonio oksido keramika
 – cirkonio oksidas sukėlė perversmą protezavimo srityje. Tai – labai patvari, puikų biosuderinamumą su žmogaus organizmu turinti medžiaga. Cirkonis yra pralaidus šviesai, todėl tokiu būdu atkurti dantys vizualiai niekuo nesiskiria nuo natūralių dantų. Cirkonio oksidas tvirtumu nenusileidžia metalui ir nekeičia pirminės išvaizdos laikui bėgant, todėl protezavimas šia medžiaga džiugins patikimumu ir ilgalaikiais rezultatais.


Nefiksuoti (išimami) dantų protezai gaminami iš akrilo, kompozito, termoplastinių medžiagų.

Kaip vyksta dantų protezavimas?


Labai svarbu, kad protezavimą atliktų patyręs specialistas, puikiai išmanantis dantų anatomiją ir visas procedūros subtilybes bei galimas rizikas.


• Konsultacija - apžiūros metu įvertinama dantų ir kaulo būklė, atliekamas rentgenologinis ištyrimas, sudaromas dantų atkūrimo planas ir parenkama tinkama protezavimo konstrukcija;


• Pasiruošimas - priklausomai nuo klinikinės paciento situacijos ir restauracijos pobūdžio, gali būti reikalingas išankstinis pasiruošimas (pvz. kanalų gydymas arba pergydymas, sąkandžio įvertinimas ir t.t.);
• Protezo gamyba – nuėmus atspaudus dantų technikų laboratorijoje gaminamos pasirinktos dantų restauracijos, kuriomis atkuriama kramtymo funkcija bei estetika;


• Dantų atkūrimas – pagamintos konstrukcijos pritaikomos ir fiksuojamos burnoje.
Po protezavimo pacientui suteikiama visa reikalinga informacija apie pagamintos konstrukcijos priežiūrą, kad protezas džiugintų ir ilgai tarnautų.

Ko tikėtis po dantų atkūrimo?


Po dantų protezavimo galėsite grįžti į įprastą gyvenimo ritmą. Tiesa, priklausomai nuo atliktų restauracijų, kurį laiką galite jausti padidėjusį dantenų ir dantų jautrumą, galimas nedidelis kraujavimas. Tai vadinama adaptacija, ypač jei pacientas ilgai neturėjo dantų. Dėl to laikinai gali sutrikti ir fonetika.


Daugelis pacientų nerimauja: galbūt dantų protezavimas esmingai pakeis įprastą dantų valymą ir burnos priežiūrą? Pasirinkus aukštos kokybės fiksuojamus protezus, baimintis neverta. Dantų protezų priežiūra niekuo nesiskiria nuo įprastinės burnos higienos. Kruopščiai valykite dantis kokybišku šepetėliu minkštais arba vidutinio kietumo šereliais 2-3 kartus per dieną. Nepamirškite tarpdančių siūlo, tarpdančių šepetėlių, burnos irigatoriaus bei burnos skalavimo skysčio.


Po galutinio protezavimo patariama užsiregistruoti pas burnos higienistę, kad pritaikytų burnos higienos priemones pagal protezo konstrukciją.


Kartą ar du per metus atlikite profesionalią burnos higieną ir profilaktinę odontologinę patikrą. Taikant šias priemones, galėsite džiaugtis atkurta šypsena ir puikia kramtymo funkcija be papildomo galvos skausmo!

Susisiekti
Share by: